Site Dışı Seo

Site Dışı Seo

Site Dışı Seo

Site dışı Seo, site içi Seo çalışmalarının tamamlanmasının ardından başlanılan, backlink ve tanıtım çalışmalarından meydana gelen çalışmalardır. Bu Seo çalışmalarında birbirinden farklı tanıtım çalışmaları ile backling çeşitliliğini ihtiva etmektedir. Yapılan bu çalışmaları önemi, başta Google olmak üzere arama motorlarının yaptığı her güncelleme sonrasında değişmektedir. Bu nedenle çalışmanın bir seferle sınırlı kalmaması, en azından arama motorlarının algoritma güncellemelerinin ardından yapılması tavsiye edilmektedir. Arama motorları, organik bağlantıları bulunan, organik yorumlar yapılan, ziyaretçilerine sürekli olarak güncek bilgile sunarak en doğru bilgileri hatasız bir yazım şekliyle veren web sitelerini ön planda tutmak için algoritma değişiklikleri gerçekleştirmektedir. Arama motorlarında elde edilmek istenen sonucun doğru kavranabilmesi için de en önemli çalışma Seo yani arama motoru optimizasyonudur. Arama motorları bu sayede her güncellemenin ardından algoritmadaki aksaklıkları gidermekte, böylece organik çalışmalarla güncel tutulan web sitelerini öne çıkarmaktadır.

Site dışı Seo Çalışmasının Temel Mantığı

Site dışı Seo çalışmalarının temel mantığı, başka web sitelerinin bilgi vermesi yönlendirmesi ya da tavsiyesinden meydana gelmektedir. Önceden yapılan Seo çalışmalarında alınan backlinkler için PeraRenk değeri önemli olurken, günümüzde ise backlinklerin aynı hizmetlerin yer aldığı web sitelerinden alınması, farklı sektördeki sitelerden alınmasından çok daha önemlidir. Üstelik farklı sitelerin değerinin PR 5 olması da bu sonucu değiştirmemektedir. Bu nedenle aynı sektöre hitap eden siteler tercih edilmelidir. Site dışı çalışmalar genellikle backlink çalışmalarından meydana gelmektedir. Bu çalışmalar arasında forum tanıtımları, blog ve blogspot tanıtımları, dizin çalışmaları, tanıtım yazıları, paravan blog gibi çalışmalar gelmektedir. Ayrıca bir süredir sosyal medya hesaplarında firma profillerinin olması, bu profillerin etkinliği, takipçi sayısı ve paylaşımları da Seo açısından önemli bir hale gelmiştir.

Sosyal Medya Çalışmaları İzlenmelidir

Etkili bir site dışı Seo çalışmasının yapılabilmesi için web sitesinin uygun dizinlere ve uyun web siteleriyle bağlantılı olması, sosyal medyada reklam çalışmalarının yapılması önemlidir. Bu Seo çalışması yapılırken web sitesine alınan bağlantıların kontrol ve takip edilmesi, web sitesinin tanıtıldığı makale ve reklamların takip edilmesi, sosyal medya çalışmaları ile ilgili doğru bir yöntem izlenmelidir. Bu çalışma, web sitesinin arama motorlarında üst sıralara yükselmesini sağlayan en önemli çalışmaların arasında gelmektedir. Ayıca  site dışı çalışmalar birçok farklı konuyu içermekte, ayrıca güncel olması gereken bir çalışma olarak öne çıkmaktadır.