Seo Yöntemleri

Seo Yöntemleri

Seo Yöntemleri

Web sitesi için uygulanan Seo yöntemleri farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bunlardan birisi pagerank sayısına göre yapılan çalışmadır. Ancak bu yöntem, Google tarafından ortadan kaldırılmış, yerine Yerine Trustrank ve Mantıksal SEO Arabirimi gelmiştir. Alexa sıralamasına göre yapılan çalışma de bir başka Seo çalışmasıdır. Alexa, web sitelerinin dünyada ve ülkede belirli bir popülasyon sayısını göstermektedir. Alexa bir sayaçtır. Google’ın gözünde değeri olmamasına rağmen sıklıkta kullanılmaktadır. DMOZ dizin durumuna göre yapılan çalışmalar da bulunmaktadır. Google, 2008’de kendi algoritma yapılarını oluşturmadan önce bu dizini kullanmıştır. Google algoritmalarının geliştirilmesinin ardından bu çalışma da değerini yitirmiştir. Footer link çalışmaları da özellikle kendilerini Seo uzmanı olarak nitelendiren kişiler tarafından yapılmaktadır. Ancak Seo çalışmaları yapan firmalar bu yöntemi uygulamamaktadır.

Seo Yöntemleri ve İçerik Oluşturma

Günümüzde uygulanan Seo yöntemleri arasında içerik oluşturma gelmektedir. İçeriklerin özgün olması önemlidir. Ayrıca içerikler, sitenin amacına ve hedef kitlesine uygun olmalıdır. Ayrıca başka sitelerde bulunan yazılar yazılmamalıdır. Başka sitelerde yer alan içeriklerin okunarak yeniden yorumlanması sorun oluşturmamakta, ancak bunun da tamamen özgün olmasına dikkat edilmelidir. Web sitesinde güncel içerik oluşturulmalıdır. İçeriğin her gün güncellenmesi önemlidir. Bu mümkün görülmüyorsa sitenin en az 3 günde bir güncellenmesine dikkat edilmelidir. Güncelleme sık yapılırsa web sitesi o kadar çok indekslenmektedir. Site içi Seo çalışması da önemlidir. Öncelikle web sitesinin konusuna uygun bir alan adı alınmalıdır. Sitenin diline göre yer sağlayıcı seçilmelidir. Site Türkiye’ye hitap ediyorsa Türkiye data merkezlerini kullanan firmalardan hosting alınmalıdır. Özgün tasarıma da dikkat edilmelidir. Sık yapılan hatalardan biri, hazır scriptler kullanılmasıdır. Site tasarımında özgünlük önemlidir. Seo çalışmaları arasındaki önemli detaylardan biri de, her sayfaya konu ile ilgili sayfa başlığının konulmasıdır. Sitede mutlaka bir site haritası olmalıdır.

Site Dışı Seo Çalışmaları Önemlidir

Seo yöntemleri arasında olan site dışı Seo çalışmaları da önemlidir. Bu çalışmalarda site için karşılıksız link alınması önemlidir. Karşılıksız verilen linklerin fazla olması durumunda web sitesi Google sıralamasında yükselmesi hız kazanmaktadır. Ancak link alımlarında aşırıya kaçılmamalıdır. Yeni kurulan sitelerden link almak tehlikelidir. Ayrıca günde bir ya da iki günde bir link alınmalıdır.