SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale nedir sorusu sıklıkla gündeme getirilmektedir. SEO uyumlu makale, web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayan bir hizmet türüdür ve bu hizmetin uzman makale yazarlarında alınması gereklidir. Günümüzde internetteki arama motorları, insanların bir konu araştırdıklarında ilk başvurdukları mecraların başında gelmektedir. SEO makaleleri, web sitesi sahiplerinin destek aldığı hizmetlerin başında gelmektedir. Geçmiş yıllarda SEO çalışmaları günümüzdeki kadar ciddi bir titizlik içinde yapılmamıştır. Çünkü başlangıç aşamalarında internetteki tüm makaleler özgün içeriklerle oluşturulmuştur. Ancak zaman geçtikçe makale sayısı artmış, konular da birbirinin benzeri olmaya başlamıştır. Bunun sonucunda da içeriklerin özgün olması zorlaşmıştır. İşte bu durumda profesyonel SEO makale yazarlarından hizmet alınmaya başlanmıştır. Böylece makale içeriklerinin özgün olması mümkün olmuştur. Bu anlamda SEO uyumlu makale nedir denildiğinde, içeriği benzersiz olması gereken makalelerdir denilebilmektedir.

Web sitelerinin artması, arama motorlarının değerlendirme kriterleri de değişmiştir. Bu değişimle birlikte SEO kavramı farklı noktalara taşınmıştır. Bunun doğal sonucu olarak da internet sektöründe hizmet sunan kişi ve kuruluşların kendini yeni sistemlere adapte etmesi istenmiştir,  Bilişim teknolojilerinin ve yazılımların gün geçtikçe gelişmesine bağlı olarak arama motoru botlarının web sitelerini takip etme, anlama, sıralama ve derecelendirme mantığı da değişmiştir. Yani geçmiş yıllardaki uygulamalar gününüzde tamamen rafa kaldırılmıştır. SEO uyumlu makale nedir sorusu sorulurken yeni uygulamaların yürürlükte olduğunun bilinmesinde yarar vardır. Bu nedenle spam sorununun yaşanmaması, web sitelerinin arama motorlarındaki sayfalarda öne çıkmasını sağlamak için kusursuz bir SEO çalışmasının yapılması gereklidir. Bunun için ilk yapılması gereken özgün içerikler oluşturulmasıdır. Dolayısı ile SEO uyumlu makale nedir sorusunun cevaplarından birisi özgün içerik olmaktadır.

Özgün içerikler her zaman yarar sağlamaktadır. SEO konusunda algoritmalar değişse de değişmeyen tek şey makalelerin özgün içerik olma şartıdır. Böyle bir içeriğin elde edilebilmesinin tek yolu da profesyonel destek almaktır. Uzman makale yazarları ile kusursuz bir makale içerik üretimini gerçekleştiren firmalar, müşterilerinin ve arama motorlarının beklentilerini tam olarak karşılamaktadır. Bu nedenle SEO uyumlu makale nedir denilerek arama yapıldığında, profesyonel hizmet veren firmalardan destek alınması gerektiği bilinmelidir.

Akademik Makale

Akademik Makale

Akademik Makale

Akademik makale, uzmanlık gerektiren bir yazım türüdür. Akademik makalenin başlık, özet, anahtar kelimeler, giriş, materyal ve metot, bulgular, tartışma ve sonuç ile kaynakçadan meydana gelmesine dikkat edilmelidir. Bir akademik makale sekiz farklı ve parçadan meydana gelmektedir. Makalenin uluslararası arama motorlarında yer alması için bu bölümlerin içerikte belirtilen ile bulunması şarttır, Giriş, materyal ve metot, bulgular, tartışma ve sonuç bölümleri tavsiye edilmese de bazı alt başlıkların oluşturulması mümkündür ve makalenin parçalara bölünebilmesi söz konusudur. Akademik bir makale hazırlanırken önemli hususlardan birisi başlık seçimidir. Seçilen başlık mutlaka makalenin içeriğinde olmalı, okuyucunun ne bulacağını belirtmelidir. Okuyucu ya da araştırmacı, akademik makaleyi okuyup okumayacağına karar vermelidir.

Akademik makalede en önemli unsur başlıktır. Sonrasında da içerik gelmektedir. İçeeriğin kesinlikle özgün yani benzersiz olmasına özen gösterilmelidir. Akademik makale özgün olduğunda arama motorları tarafından dikkate alınmaktadır. Arama motorları makaleyi çok iyi incelemektedir. Akademik makale yazarken noktalamalara, imla hatalarına kadar çok dikkatli olunmalıdır. Bilimsel içerik makalenin kabulünde en önemli ölçüttür ancak binlerce makale arasından yazının dikkate değer bulunması için yayın kurallarına uyulması, imla hatalarının olmaması gereklidir. Hatalarla dolu olan bir akademik makalenin ilgi görmeyeceği açıktır. Sonuçta akademik makaleyi genellikle akademi çevreleri incelemektedir. Hatalarla dolu olan bir makalenin kimse tarafından okunmayacağı, okunmaya değer bulunmayacağı bilinmelidir. Gerek bir web sayfası gerekse bir dergi için makale yazılacaksa dilbilgisi kurallarına uyulması, referans alınan kaynağın belirtilmesine özen gösterilmesi gereklidir.

Akademik makalenin etik kurallara uygun olarak hazırlanması gereklidir. Yani makalenin intihal olmaması birinci koşuldur. Bunun yanı sıra makalelerde tablo, grafik, görsel gibi elemanların da kullanılması doğaldır. Su elemanlar, anlatımı kolaylaştırmaktadır. Makalenin değerlendirilmesinde bilimsel içerik de önem taşımaktadır. Makalenin bilinmeyen konulara ışık tutmasına, bir görüş içermesine dikkat edilmelidir. Doğru bir çalışma yönteminin olması da önemlidir. Akademik makale kopyala-yapıştır şeklinde hazırlanmamalıdır. Arama motorlarının ve bilimsel dergilerin bu tip içerikleri kontrol etmede kullandıkları programları vardır. Dolayısı ile kopyala-yapıştır şeklinde yazılan bir makalenin değer görmeyeceği açıktır. Bu nedenle çok iyi araştırıp yazılmasında, uzman desteği alınmasında büyük yarar vardır.

Blog Makalesi

Blog Makalesi

Blog Makalesi

Sıkça sorulan sorulardan birisi, blog makalesi nasıl yazılır olmaktadır. Blogla ilgili makale yazılırken öncelikle giriş cümlelerine özen gösterilmelidir. Giriş cümleleri, okuyucu için ayrı bir önem taşımaktadır. Makalenin girişi ön bilgi olarak nitelendirilmektedir. Giriş cümlelerinin merak uyandıracak biçimde olması, ziyaretçinin makalenin tamamını okumasını sağlamaktadır. Blog makalesi yazılırken dikkat edilmesi gereken bir başka husus, makalede yazılan konu ile ilgili okuyucunun merak ettiği soruya cevap vermektir. Yani okuyucu soru sormuş ve blog yazarı bu sorunun cevabını vermiş gibi olmalıdır. Makalede soru cümleleri olmalıdır. Bu sayede makalenin neye vurgu yaptığı çok daha net anlaşılmaktadır. Ziyaretçi makalenin tamamını okuduğunda aklındaki tüm sorulara cevap bulduğu izlenimini elde etmelidir.

Blog makalesi yazılırken makalenin kısımlara ayrılması da önemlidir. Girişten sonuca kadar paragraf olmayan bir makaleyi okumak sıkıntı yaratabilmektedir. Ayrıca küçük küçük başlıklarla makalenin bölümlere ayrılmasına da özen gösterilmelidir. Özellikle içeriği uzun olan makalelerin ara başlıklarla süslenmesi, okuyucunun nefes almasını sağlayacak ipuçlarıdır. Ara başlıklar, makaleyi farklı yönlere çekebilmekte, bu sayede okuyucu sıkılmadan yazının tamamını okuyabilmektedir. Blog makalesi yazarken hedef kitlesinin belirlenmesi de önemlidir. Her makalenin okuyucu kitlesi bellidir. Yeni bir makaleyi herkesin okuması beklenmemelidir. Bu düşünce ile yazılan bir makalenin içeriğinin basit olması kaçınılmazdır.

Makalenin görsellerle desteklenmesi de yazının dikkatlice ve kolayca okunmasını sağlayan bir başka ayrıntıdır. Bir yandan bilgilendirici ve dikkat çekici bir içerik hazırlanırken bir yandan da içeriklerle ilgili görsel oluşturulması, yazının sıkılmadan okunmasını sağlamaktadır. Görsellik, günümüzde önemli bir detaydır. İnsanlar sadece yazı ile doldurulmuş bir metni okumak istememektedir. Anlatılmak istenen konunun görsellerle desteklenmesi beklenmektedir. Bir olayın görselle desteklenerek anlatılması şarttır. Görseler kesinlikle sıradan seçilmemelidir. Mümkünse görseller orijinal olmalıdır. Arama motorları, orijinal görsellere ayrı bir önem göstermektedir. Ayrıca içeriğinde görsel olan bir yazıda ziyaretçilerin ilk anda görsele odaklandığı da yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Çoğu ziyaretçi, görselin hoşlarına gitmesi durumunda yazıyı okumaya başlamaktadır. Dikkat edilirse günümüzde haber siteleri bile video ve fotoğraflardan oluşmaktadır. Blog makalesi yazılırken de bu ayrıntılara dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Kategori Tanıtım Makalesi

Kategori Tanıtım Makalesi

Kategori Tanıtım Makalesi

Kategori tanıtım makalesi, içeriği dikkatli bir şekilde doldurulan yazım türüdür. Tanıtım makaleleri genel olarak kurumun ya da web sitesinin tanıtımının yapılması için yazılmaktadır. Makalelerin dil bilgisine uygun bir şekilde yazılması, makalelerde kullanılacak anahtar kelimelerin aşırı olmaması, imla kurallarına dikkat edilmesi önem taşımaktadır. Kategori tanıtım makalesi yazılarında bir başka önemli husus da yazının en az 250 kelime olmasıdır. İşin teknik boyutunun da unutulmaması gereklidir. Tanıtım makalesinin SEO uyumlu olması da önemlidir. Bu sayede makale arama motorlarının anlayabileceği bir dile sahip olmaktadır. Her kategori için farklı makaleler yazılmalıdır. Yazılar tamamen özgün içerikle hazırlanmalıdır. Yani makalenin bir başka yerden alıntılanmaması gereklidir. Bu sayede web sitesinin kategorilerinin arama motorlarında ilk sayfaya çıkması söz konusu olabilmektedir.

Kategori tanıtım makalesi yazılırken SEO kurallarına dikkat edilmelidir. Ancak bu kurallara dikkat edilirken makalenin bilgi verici olmasına da özen gösterilmelidir. Makale okuyucuları etkilemelidir. Makalenin okuyuculara ulaşması için popüler bir web sitesinde yer alması gereklidir. Dünya genelindeki en popüler web sitesi Google arama motorudur. Yazıyı kimse görmese bile Google görmektedir. Bu arama motorunun yazıyı görmesi, incelemesi ve orijinal bulması, yapılan aramalarda makalenin kolay görülmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kategori tanıtım makalesi mutlaka uzman bir kişi tarafından yazılmalıdır. Bu sayede makale Google tarafından indekslenmektedir. Böylece makale amacına ulaşmış olmaktadır. Tanıtım yazısında görsel olmasına dikkat edilmelidir. Bir adet ana fotoğraf ile bir adet içerik fotoğraf kullanılmalıdır. Fotoğrafların bir başka yerde yayınlanmadığına özen gösterilmelidir.

Tanıtım makalesi yazılırken anahtar kelime kesinlikle yazının başlığında geçirilmesine özen gösterilmelidir. Anahtar kelimenin ilk paragrafta bulunması, belirleyici bir şekilde yazılması, ilk anahtar kelimeden link çıkışı alınması yarar sağlamaktadır. Orta paragrafta da anahtar kelimenin kullanılması gereklidir. Buradaki anahtar kelimede link çıkı olmamalıdır. Son paragrafta da anahtar kelime olmalıdır ve buradaki kelimeden de link çıkışı verilmemelidir. Anahtar kelime, arama motorlarında sıklıkla aranan kelimelerden seçilmelidir. Bu sayede kategori tanıtım makalesi kusursuz olarak tamamlanmış olmaktadır. Makale uzmanı tarafından yazılan tüm tanıtım yazılarında bu noktalara dikkat edildiği bilinmelidir.

Ürün Tanıtım Makalesi

Ürün Tanıtım Makalesi

Ürün Tanıtım Makalesi

Ürün tanıtım makalesi yazarken son derece dikkatli olmak gereklidir. Çünkü tanıtım makalesi ile marka adım adım duyulmaktadır. Bu da satışlarda önemli bir artışı getirmektedir. Hal böyle olunca ürün tanıtım makalesinin imla kurallarına uygun ve hatasız bir şekilde yazılması önemlidir. Tüm arama motorları, kullanıcı dostu makalelere değer vermektedir. Yani içeriği net olan, sayfalar arasında kolayca bulunabilen, okunaklı olan makaleler, özensiz, bilgi içermeyen makalelere oranlar bir adım daha öndedir. Bu şekildeki ayrıntılara dikkat edilerek hazırlanan içerikler, arama motorlarınca desteklenmekte, bunun sonucunda da aramalarda ürün ve web sitesi ön sayfalarda yer almaktadır. Ürün tanıtım makalesi hazırlanırken profesyonel destek almak, markanın internet ortamında tanınmasını artıran önemli bir etkendir.

Ürün tanıtım makalesi yazılırken hem arama motorlarının botlarının memnun etmesini, hem de makale içeriklerinin ziyaretçilere hitap etmesini sağlamak gereklidir. Bu nedenle yazılacak makalelerin hedef kitlesine uygun olmasına, kolay bir anlatım dilinin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Makale yazımında uzmanlaşmış kişilerden destek alındığında, bütün bu kriterlerin yerine getirildiği bir içeriğin elde edilmesi söz konusu olmaktadır. Ürün tanıtım makalesi yazılırken sıradan cümlelerle müşterinin çekilmemesine dikkat edilmelidir. Makale anlaşılır bir dille yazılırken müşterinin kendisini bir pazar alışverişinde hissetmemesi gereklidir. En doğru yöntem, ürün ile ilgili kararın müşteriye bırakılmasıdır. Kullanılan dil, tavsiye edilen dil olmalıdır. Makale yazarken “gerçekte”, “zaten”, gibi kelimelerden kaçınılmalıdır. Potansiyel müşteri, bu ve benzeri kelimeleri gördüğünde tanıtım yazısının özensiz olarak yazıldığı fikrine kapılabilmektedir. Müşterinin profesyonel bir dile yazılmış tanıtım yazılarından ikna olacağı unutulmamalıdır.

Ürünlerle ilgili tanıtım yazısı yazarken fazla övgü de ters etki yaratabilmektedir. Örneğin, ürün için sık sık “mükemmel” kelimesinin kullanılması, ürünle ilgili aksi bir kanaat oluşmasına neden olabilmektedir. Makale yazımında “eşsiz”, yalnızca bizde” gibi tanımlamalardan da kaçınılmasında yarar vardır. “En güzel ürün” gibi bir cümlenin kullanılması da metne öylesine yazılmış bir görüntü katmaktadır. Ürün tanıtım makalesi yazılırken içerikte abartılı tanımlar yapılmamalıdır. Abartı, satışa sunulan ürünün kalitesiz olduğunu göstermektedir. Bu nedenle sade ve basit kelimeler kullanılmasında yarar vardır.