Robot.txt dosyası ne işe yarar?

Robot.txt dosyası ne işe yarar?

Robot.txt dosyası ne işe yarar? Konusu internet siteleri üzerinden faaliyet gösterenleri yakından ilgilendirmektedir. Bu dosya, bütün arama motorlarının ortak bir şekilde baktığı bir web sitesi üzerinden hangi sayfaların indekslenip, hangilerinin indekslenmeyeceğini açık olarak belirleyen dosya türüdür. Aramam motorlarının internet dünyası içerisindeki değişimleri takip ettiği ve siteleri taramalarını yapmalarına yardımcı olmaktadır.

Robot.Txt Dosyasına Neden İhtiyaç Olur?

Robot.txt dosyası ne işe yarar? Kapsamında sitelerin bu dosyaları kullanmaları bazı durumlarda mecburi bir duruma gelmektedir. Sitelerin daha fazla ziyaretçi sayılarına ulaşmak, uzun süre varlığını korumak ve sayfa içerisinin gerekli düzenlemesini sağlayıp ziyaretçiye güven sağlaması gerekmektedir. Bunun için robot.txt ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda;

  • Kopya olan içeriklerin kullanıcılar tarafından ve SERP içerisinde görünmesi engellenmektedir.
  • Web sitesi içerisinde istenen bölümlerin gizli bir şekilde kalması sağlanır.
  • Arama sonuçlarının sayfalarının herkese açık olan SERP’ler üzerinden gösterilmesinin önüne geçilmektedir.
  • Site içi haritalarının konumları kolayca belirtilmektedir.
  • Arama motorlarında yer alan web site içerisindeki belli başı dosyaların endekslenmesinin önüne geçilmektedir.
  • Tarayıcıların aynı anda çok sayıda içerik yüklemesi sonucunda aşırı yüklenme sorununun önlenmesi için tarama geciktirme eylemi gerçekleştirmek mümkündür.

Robot.txt dosyası ne işe yarar? Konusunda sağlamış olduğu bu faydalar sayesinde web siteleri için zaruri bir ihtiyaç olmuştur.

Robot.Txt Nasıl Yapılmalıdır?

Robot.txt dosyası ne işe yarar? Kapsamından gerekli faydanın elde edilmesini sağlamak için profesyonel destek alınması gerekmektedir. Aksi halde dosya kullanımı web siteleri için yaradan çok zarar neden olacak ve uzun dönemde sitenin kaybolmasına yol açacaktır.

Dosya oluşturulurken web sitenin kök dizinine yüklenmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca gerekli olan karakter kodlamasının doğru ve düzenli şekilde yapılması gerekmektedir. Profesyonel şekilde hazırlanması gereken dosyalarda web sitesinin URL’si ile dosya formatının aynı olması gerekmektedir. böylece Robot.txt dosyası ne işe yarar? Sorusu cevaplanarak web sitelerindeki beklentiler tam olarak karşılanmaktadır. Profesyonelce hazırlanan ve web sitesi içerisinde uygulanan dosyalar yardımı ile arama motorlarının sonuçlarında ilk sırada olmak mümkündür. Tüm kullanıcılar tarafından erişilmesi daha basit bir hale gelmektedir.