Mobil Seo

Mobil Seo

Mobil Seo

Mobil Seo, web sitelerinin mobil cihazlarda yapılan aramalarda ön sıralarda görünmesi için yapılan bir çalışmadır. Arama motorlarının mobil versiyonlarında, farklı botlara ve algoritmalar gerçekleştirilmektedir. Web sitesinin akıllı telefon ya da tablet bilgisayarlar gibi mobil cihazlarda da önde olunması isteniyorsa, mobil uyumlu bir siteye sahip olunması gereklidir. Android ya da İOS işletim sistemlerinde web sitesinin kolayca görüntüleniyorsa ve kullanıcılar mobil üzerinden siteli hızlı bir şekilde gezebiliyorsa, mobil Seo’da önde olmak mümkündür. Günümüzde tüm web sitelerinin mobil versiyonlarının olması gereklidir ve arama motorları bunu bir kriter olarak sunmaktadır. Bu Seo uygulamasında diğer bir önemli nokta da web sitesinin linklerin kırık linklerden meydana gelmemesi ve akıcı olmasıdır. WordPress, Joomla, Drupal gibi sistemler bu yolda eklentiler geliştirmektedir. Birçok web sitesi WordPress kullanıcısıdır ve bu nedenle WordPress’te kullanıcıları için bir eklenti oluşturulmuştur.

Mobil Seo Çalışmaları İçin Profesyonel Destek Alınmalı

Mobil sitelerde genel olarak yapılan bazı hatalar bulunmaktadır. Bunların başında engellenen JavaScript, CSS ve resim dosyaları, oynatılamayan Flash Player, Flash görseller, düzgün yapılandırılmamış gif görseller ve mobil kullanıcılara engellenmiş videolar gibi içerikler, hatalı yönlendirmeler, zorunlu olarak tıklamaya neden oluşturan reklamlar, birbiriyle ilgisi olmayan, tıklandığında başlıkla ilgisiz sayfa gibi çapraz bağlantılar, mobil web sayfalarının son derece yanlış olması gelmektedir. Bunların önüne geçebilmek için profesyonel destek alınmalıdır. Bu sayede mobil Seo çalışmaları kusursuz olarak yapılabilmekte, böylece web sitesindeki hatalar minimize edilebilmekte ve hatta ortadan kaldırılabilmektedir.

Sık Yapılan Hatalar

Mobil sitelerde engellenen JavaScript CSS ve görsel resim dosyaları yanlış bir uygulamadır. Mobil sitelerin pek çoğunda bu tür dosyalar, web sitesinin daha hızlı açılmasını engellemektedir. Engellenen bu tür dosyalar, hem ziyaretçilerin akıllarını karıştırmakta, hem de Google dizininde ekleme sorunlarına neden vermektedir ve bu nedenle de önerilmemektedir. Flash’dan oluşturulmuş web siteleri, flash görsel ve animasyonlar, ziyaretçilere kapatılan resim dosyaları ziyaretçiler tarafından hoş karşılanmamaktadır.  Ayrıca böyle oluşturulan web siteleri, Google tarafından kötü şekilde algılanmaktadır. Hatalı yönlendirmeler de büyük sıkıntıdır. Mobil sayfası bulunmayan ya da mobil temalarda yer verilmesine karşın masaüstü görünümüne sahip olan sayfalar hoş görülmemektedir. Ayrıca bu tip mobil siteler, Seo çalışmalarında hataya da neden olmaktadır. Bu nedenle mobil site ile ilgili tüm çalışmalar ve mobil Seo işlemleri için kurumsal firmalardan destek alınmalıdır.