Makalede Yazım Aşamaları

Makalede Yazım Aşamaları
Makalede Yazım Aşamaları

 Makalede yazım aşamaları makale bölümleriyle doğru orantılı gitmelidir. Makaleyi diğer yazı türlerinden ayırt eden en temel özellik belirli kurallar çerçevesinde yazılması gerektiğidir. Genelde web dünyasında karşımıza çıkan makaleler, bu aşamalara tabi tutulmadan yazılıyorlar.Ancak Google ve arama motorlarında başarılı bir sıralama elde edilmesi isteniyorsa metinin bazı yazım ve araştırma aşamalarından geçmesi gerekmektedir. Gelin bu aşamalara beraber göz atalım.

Konunuzu Seçin:Makalede yazım aşamalarının ilk başında konu seçiminiz gelir. Konunuz,web sitesinizle alakalı olmalıdır. Konunuz sektörde bulunan başka bir firmayla aynı konu olabilir. Ancak işeyiş şekliniz aynı olmamalıdır.Konuyu ele alış şekliniz özgün olmak zorundadır. Sıralama başarısı elde etmek isteyen web siteleri için aksi söz konusu bile olamaz.

Başlık Seçin:Makale yazım aşamalarından  bir diğeri, konunuzla bağlantılı başlık seçimi yapmanızdır. Başlığınız okuyucuyu web sitenizde vakit geçirmeye ikna eder nitelikte ve ilgi çekici olmalıdır. Başlığınız koyu ve bold olarak yazılmalıdır.

Örnekleri İnceleyin:Başlamak için herhangi bir fikriniz yoksa,konu hakkında daha önce yazılmış örnekleri inceleyebilirsiniz. Özgünlük konusunu elden bırakmamak makale yazım aşamalarından bir diğeridir.Bu bağlamda örnekleri incelerken yazılanlardan etkilenmemek yada alıntı yapmamanız gerekmektedir. Makalelerinizde ki bir cümlenin bile alıntı olması, başta Google ve diğer arama motorlarının sitenize kopya içerik gözüyle bakmasına sebep olacaktır.Bu sizi ön sıralara taşımak yerine, arama motorları sayfalarında geriletecektir.

Bilgi Araştırması:Yazacağınız konuyla ilgili çok fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak yinede araştırma yapmalısınız. Sonuçta bilgi sınırsızdır. Daha fazla kaynağı araştırmak makalenin kalitesini arttıracaktır.

Anahtar Kelimenizi Belirleyin:Konunuz bağlamında doğru anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekmektedir. Bu anahtar kelimeler metin içerisinde akıcılığı bozmadan en az 3 en fazla 5 kere kullanılmalıdır.

Yazım Kurallarına Dikkat Edin:Arama motorları dilbilgisi kurallarını algılarlar. Bu sebeple dilbilgisi kurallarının harfiyen uygulanması gerekmektedir. Gereksiz uzunlukta, sözcük tekrarlarıyla dolu cümleler kullanılmamalıdır.Paragraf başlarına dikkat edilmelidir.

 Makele yazım aşamaları ve kuralları hakkında kurumuzundan en doğru desteği alabilirsiniz. Arama motorlarında üst sıraları hedeflediğiniz bu yolculuğunuz da ekibimiz için en doğru çalışmaları yapacaktır.