Makale Sayfa Düzeni

Makale Sayfa Düzeni
Makale Sayfa Düzeni

 Yazacağınız makalenin sayfa düzeni yayınlayacağız web sitesinin sayfa düzenine uygun olmalıdır. Her web sitesi kendi kurallarını belirleyebilmektedir. Bazı sayfalar kendi kuralları dışında yazılan makaleleri yayınlamayı kabul etmeyebilirler. Bu size beklemediğiniz negatif bir dönüş olarak geri gelecektir. Sizden makalenizi tekrar düzenlemeniz beklenecek,  buda size zaman kaybettirecektir. Hem yayınlanacak web sitesinin görselliğini hem de Google ve diğer arama motorlarından istedikleri sıralamaları alabilmeleri için sizin kurallar uygulanmalıdır. Sayfa düzeni de bu kurallara uyularak yapılmalıdır. 

MAKALE SAYFA DÜZENİ VE YAZIM KURALLARI

 Başlık: Yazının özünü kısa,  ilgi çekici ve yeterli ölçüde yansıtacak nitelikte olmalı,  büyük harflerle ve koyu yazılmalı,  on beş kelimeyi geçmemelidir. Konu ile arasında anlam dağılmaları, içerik hataları olmamalıdır. Mutlaka konu ve başlık birbiri arasında bir bağlantı bulundurmalıdır. Başlık koyu bold olarak belirginleştirilir. Konuyla bağlantılı açıklanacak başka noktalar varsa bunlar alt başlıklar altında toplanarak yazılabilinir. Alt başlıklarda aynı şekilde koyu ve bold olarak yazılmalıdır. 

Anahtar Kelimeler:Doğru hedeflendiğine emin olmalısınız. Web sitesi kullanıcılarınızı inceleyerek bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. Bu hedef kitle çerçevesinde konuyla alakalı anahtar kelimeler seçilmelidir. Bu anahtar kelimeler yazının akıcılığını bozmayacak şekilde metinde en 3 en fazla 5 kere kullanılmalıdır. Metin içerisinde genellikle vurgusu daha rahat yapılabilsin diye italik şekilde yazılırlar.  Ana Metin: Makale sayfa düzeni genellikle word formatında olur. Kenar boşlukları sağdan,  soldan,  üstten ve alttan 3 cm olmak üzere ayarlanmalıdır. 11 yada 12 punto ve 1, 15 satır aralığıyla,  iki yandan hizalı ve paragraf arası boşluğu olacak şekilde hazırlanmalıdır. Makalede Times, New Roman gibi yazı karakterleri kullanılmalı,  satır sonunda heceleme kesinlikle yapılmamalıdır.  Paragraf başlarında, paragraf boşluğu mutlaka verilmelidir. 

 Metniniz dilbilgisi kurallarına uygun yazılmalıdır. Kullanmanız gereken noktala işaretleri yada kısaltmalar hakkında doğru bilgiyi TDK Yazım Kılavuzunu kullanabilirsiniz. Bu ve bu gibi bir çok sayfa düzeni ve makale yazım kuralları sürekli Google güncellemeleriyle değişmektedir. Bu güncellemeleri aktif olarak takip edebilecek, doğru bir şekilde uygulayacak uzmanlar tarafından makalelerinizin yazılması sizlere faydalar sağlayacaktır. İhtiyaç duyduğunuz uzman destek için bir tık yakınınızdayız.