Black Hat Seo Nedir?

Black Hat Seo Nedir?

Black Hat Seo Nedir?

Black hat Seo nedir? Black hat Seo, “siyah şapka” olarak tabir edilmekte ve profesyonelce yapılmadığı taktirde de kalıcı sorunlara neden olabilmektedir. Bu Seo çalışması, web sitelerini kısa sürede arama motorlarında üst sıralara çıkarabilmektedir. Ancak bu çalışmaların uzun vadede sitelere zarar vermesi olasılıdır. Black hat Seo tekniği, Google gibi arama motorlarının aldatılmasına yönelik olarak uygulanan bir tekniktir ve yasa dışı olarak nitelendirilmektedir. Google arama motorunun kandırılmasına yönelik olarak gerçekleştirilen bu çalışmalardan uzak durulması önerilmektedir. Google, genel olarak black hat Seo kullanan web sitelerini sandbox ve filtre cezalarına çarptırmaktadır. Bunun sonucunda da web sitesinin 6 ay boyunca indeks alması söz konusu olmamakta, sonuçta da web sitesine Google’da görünmek bir hale gelmektedir.

Black Hat Seo Nedir Sorusunun En Kısa Cevabı

Black hat Seo nedir sorusunun en kısa cevabı Google arama motorunu kandırmaya yönelik uygulanan bir teknik olmaktadır. Black hat Seo çalışması farkında olmadan da yapılabilmektedir. Örneğin yabancı bloglara yazılan yorumlar böyle bir çalışmaya neden olmaktadır. Yabancı blogların içeriklerinin web sitesine benzer olmadığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, buralara yapılan yorumlar Google tarafından black hat Seo olarak görülmesi mümkündür. Yabancı bloglara ve içeriği web sitesi ile ilgili olmayan bloglara yorum atılmaması tavsiye edilmektedir. Ana sayfa link çalışması da sakıncalıdır. Backlink çalışması yapılınken sürekli olarak aynı kelimelerde ana sayfaya link verilmemelidir. Backlink çalışmasında bu ayrıntı önemlidir. Çalışma yapılırken backlink verilecek kelime iyi seçilmeli ve belirlenen sayfalara alınmalıdır. Ana sayfaya sayısız binlerce backlink yüklenmesi hatadır ve Google gözünde black hat Seo izlenimini uyandırmaktadır.

Yoğun Etiketlerden Kurtulmak Gerekli

Site içi link yapısı da önemlidir. Özellikle yoğun etiketler varsa bunlardan kurtulmak gereklidir. Aksi takdirde Google spam yapıldığını sanmaktadır. Özellikle yeni kurulan web sitelerinin etiket olayına çok fazla dikkat etmelidir. İçerik link yapısı da bir başka detaydır. İçerikte mutlaka gerekli yerlere link verilmeye çalışılmalıdır. 10 ya da 20 link verilerek içeriğin spam riskiyle karşı karşıya kalması önlenebilmektedir. Bu da bir tür black hat Seo tekniğidir ancak yararı kısa sürelidir. Black hat Seo nedir sorusu ve nasıl yapılmaması gerektiği araştırılırken Seo uzmanına başvurulması önemlidir.