Anahtar Kelime Çakışmasının Sonuçları

Anahtar Kelime Çakışmasının Sonuçları

Anahtar Kelime Çakışmasının Sonuçları

Anahtar kelime çakışmasının sonuçları üzerinde tartışmadan önce anahtar kelime nedir? Anahtar kelime çakışması ne anlama gelir? Bu konular üzerinde durmakta yarar görmekteyiz. Anahtar kelime, herhangi bir konu hakkında yazılan özgün yazılar içerisinde konuyu en iyi şekilde özetlemeye yarayan, kelime ya da kelime topluluklarına verilen isimdir. Anahtar kelime her zaman için anlatılmak istenen konunun ana fikrini oluşturmaktadır. Anahtar kelimeler bazı durumlarda siteler arasında çakışmaların yaşanmasına neden olabilmektedir. Çünkü herhangi bir konu birden fazla kişi tarafından, farklı özgünlüklerde yazılarak okuyuculara bilgi verilmek amacı ile derlenmektedir. Her hangi bir konu hakkında detaylı bir bilgi aktarımı yapmak istediğiniz zaman konuyu en iyi şekilde özetlemek istersiniz. Bu sebeple de web ortamında merak ettiğimiz konuyu aratırken birden fazla anahtar kelime karşımıza çıkabilmektedir.

Anahtar kelime çakışmasının sonuçları üzerinde durulduğu zaman genel olarak web sitesi bu durum sebebi ile kaygı yaşamaktadır. Kendi konuları ile alakalı olarak kullanılan anahtar kelimelerin, başka konular ile farklı web adreslerinde kullanılması halinde birinci sıralara yükselmiş olan web sitelerinin düşüşe geçebileceği hakkında bir ön yargıya sahip olmaktadırlar. Ancak bu önyargı oldukça gereksiz bir durumdur. Örneğin nakliyat şirketleri sektörde bir hayli fazla durumdadır. Hal böyle olunca her birinin bir web sitesi olduğunu düşündüğümüzde, nakliyat hizmetleri ile alakalı olarak birden fazla konu birden fazla web sitesinde incelenecektir. Bu sebeple de yazılan her konuda aynı anahtar kelime kullanılması da mümkün olmaktadır.

Anahtar kelime çakışmasının sonuçları için yapılan araştırmalarda en çok karşımıza çıkan bir diğer konu da doğru anahtar kelime kullanılması için yapılması gerekenlerdir. Anahtar kelimeler google gibi arama motorlarında en çok aranan kelimeler arasından seçilerek konular arasına serpiştirilerek okuyucunun kolay ulaşmasını sağlamaktadır. Çakışan anahtarlar neticesinde genel olarak varılan yargıların ne kadar yersiz ve gereksiz olduğu konuları üzerinde defalarca durulmaktadır. Bu durum hiçbir zaman bir siteyi daha kötü bir duruma getirmemektedir. Çünkü arama motorları anahtar kelimeleri ve web siteleri ayrı ayrı değerlendirmektedir. Değerlendirme kriterlerinin en önemlisi anahtar kelimeler değil web sitelerinin güncel ve özgün konularla donatılmış olmasıdır.